Poľovníci svoju činnosť často vykonávajú aj po západe slnka. Aby však boli schopní aj v tme pozorovať zver, potrebujú nejakým spôsobom vidieť v tme. A práve na tento účel im slúži dvojica optických zariadení: nočné videnie a termovízia. Na akých princípoch fungujú?
Nočné videnie
Pozrime sa najskôr na nočné videnie. Toto optické zariadenie určite poznáte z rôznych akčných filmov, či videohier. Zamýšľali ste sa však niekedy pri ich sledovaní/hraní, ako nočné videnie funguje?
Zjednodušene povedané, nočné videnie zosilňuje zostatkové svetlo z nejakého svetelného zdroja. Ale čo môže byť týmto svetelným zdrojom? V poľovníckej praxi ide zväčša o mesiac, či hviezdy. A ako nočné videnie funguje, keď je oblačná noc?
Keď nočné videnie nemôže „pracovať“ so svetlom z mesiaca a hviezd, využíva prísvit. Tu je však potrebné využívať prísvit vlnovej dĺžky, ktorá nie je bežne viditeľná. Inak by poľovník nemal čo pozorovať. Prísvit by ho totiž prezradil a zver by ušla.
Termovízia
Poďme sa teraz pozrieť na to, ako funguje sofistikovaná termovízia. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, princíp fungovanie termovízie sa príliš neodlišuje od fungovania iných optických zariadení.
Rozdiel spočíva v tom, že zatiaľ čo bežné optické zariadenia zachytávajú viditeľné svetlo, termovízie spracúvajú infračervené žiarenie, ktoré následne využívajú na generovanie obrazu. Na svoje fungovanie tak nepotrebujú žiadne zostatkové svetlo ani prísvit, čo im v tomto smere dáva výhodu v porovnaní s nočným videním.
Zaujímavým rozdielom medzi termovíziou a inými optickými zariadeniami je, že šošovky termovízií nemôžu byť vyrobené zo skla, pretože sklo blokuje infračervené žiarenie. Preto sa využívajú materiály ako germánium, fluorid vápenatý, kryštalický kremík, prípadne špeciálny typ chalkogenidových skiel.
Zdroj obrázka:
Autor: Cans Travel+Nature / Stock.adobe.com