Po každom namáhavejšom cvičení sa dostaví nám všetkým známa svalovica. Najčastejší dôvod, prečo sa na druhý deň zamýšľame, či nám tá včerajšia drina stála za to. Stála – nedajte sa odradiť bolesťou svalov. Svalovica je vlastne dobrým znakom. Dobre sme si precvičili svaly, išli sme kúsok za hranicu našich možností a dali sme telu dobre zabrať. Neberte ju ako zlú daň za snahu byť fit.
Svalovicu spôsobujú mikrotrhlinky na svaloch. Svaly sme počas cvičenia namáhali viac ako zvládli a túto záťaž nezvládli bez toho, aby to na nich nezanechalo stopy. Je to dobré znamenie pre ľudí, ktorí sa snažia nabrať svalovú hmotu, ale aj pre tých, ktorí len začali cvičiť, alebo zaradili do cvičenia vyššiu záťaž či nový cvik. Svaly sa na druhý deň regenerujú, zotavujú a tak vlastne rastú. Svalovica raz za týždeň je dobrým znakom toho, že vaša kondička a sila zakaždým prekonáva vlastné hranice možností, že ste rozhýbali svaly, ktoré doteraz zabrať nedostali. Neprekračujte túto hranicu častejšie. Organizmus potrebuje aj čas na regeneráciu.
Všetci ale vieme, že so svalovicou sa nedá existovať, preto je dobré vedieť ako na ňu.
Pohyb
Rozhýbať sa s bolesťami svalov je niekedy problém, ale pôjde to. Práve pohyb napomáha svalom sa rýchlejšie regenerovať. Hneď ako bolestivý sval rozhýbete, svalovica zmizne. Nesnažte sa sval zaťažovať extrémnym cvičením – len by ste si ublížili. Stačí ak sval rozhýbete a doprajete si len rýchlejšiu prechádzku, alebo ľahký tréning. Na konci nezabudnite na strečing – ale opatrne, aby ste si ešte viac neublížili.
Masáž
Masáž vám uvoľní svaly. Najlepšie urobíte ak si ju doprajete hneď po cvičení. Stehná a lýtka si môžete premasírovať aj sami. Použite gél s chladivým a liečivým účinkom. Ak cvičíte pravidelne, doprajte si občas profesionálnu masáž celého tela. Svaly rýchlo tuhnú preto je výborné ich naťahovať a zahrievať a masážou im dopriať relax.
Sprcha
Skúste sa po cvičení osprchovať vlažnou, alebo studenou vodou – čím chladnejšia tým lepšie pre svaly. Ak nepatríte medzi otužilcov skúste aspoň striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Čerstvo zaťaženému svalstvu to len prospeje. Vlažná (studená) voda má na svaly podobný účinok ako masáž.
Strava – magnézium a vitamín C
Doprajte si magnézium, prekrví svaly a zlepší krvný obeh. Zároveň podporí ich regeneráciu a je výborný proti svalovým kŕčom. V banánoch je veľa tohto minerálu – doprajte si ich. Vitamín C pôsobí protizápalovo a účinne bojuje proti zápalom v preťažených svaloch. Horká čokoláda vám pomôže lepšie a rýchlejšie svaly regenerovať a mlieko, alebo mliečne výrobky obsahujú veľa vápnika, ktorý vám svalovicu pomôže rýchlejšie prekonať.
Lieky
Ak je svalovica príliš silná a vy sa ledva hýbete môžete siahnuť po liekoch. Acylpirín, ibuprofen, voltaren, anopirín, alebo paralén – tieto lieky pôsobia protizápalovo a nakoľko je svalovica spôsobené mikrotrhlinkami vo svaloch tieto lieky dopomôžu k rýchlejšej regenerácii a zmiernniu bolesti.
Strečing
Každý tréning ukončite strečingom. Natiahnite namáhané svaly na maximum. Zvýšite tak ich pružnosť, pohyblivosť a vaše svaly sa predĺžia. Svalovici sa možno na druhý deň nevyhnete, ale bude podstatne miernejšia. Svalovice sa môžete zbaviť strečingom. Hneď ako sa rozhýbete tak si ponaťahujte svaly – pomaly a opatrne, aby ste si neublížili.