
Množstvo ľudí si tieto dva pojmy zamieňa, respektíve používa výraz toner pri akejkoľvek tlačiarni. Tonery však používame iba v laserových tlačiarňach a kopírkach. Pri dopĺňaní farby do atramentovej tlačiarne by sme správne mali hovoriť o cartridgoch. Alebo môžeme všeobecne hovoriť o náplniach.
Asi ste mysleli cartridge
Slovo toner sa u nás zaužívalo aj pri označovaní náplní HP, či iných značiek náplní do atramentových tlačiarní, ktoré sa v skutočnosti nazývajú cartridge. To je totižto správny výraz pre náplň do atramentovej tlačiarne aj keď pre anglicky nehovoriacich môže znieť trochu krkolomne.
Cartridge sa skladá z jednej alebo viacerých nádobiek. Väčšinou býva čierna farba samostatne a základné farby pre tlačiarne (azúrová, purpurová a žltá) môžu byť v jednom cartridgi s viacerými nádobkami.
Tlač prebieha prostredníctvom tlačovej hlavy, ktorá je vybavená niekoľkými stovkami až tisíckami maličkých trysiek, ktoré sú zásobované atramentom práve z cartridgov. Pomocou týchto trysiek sa miniatúrne kvapôčky atramentu dostávajú na papier.
Aj toner je správny pojem. Nie však ak sa týka atramentovej tlačiarne
A čo je to teda ten toner? Veď nedávno ste na internete videli tonery Canon, tak ako to, že tonery nie sú tonery, ale nejaké cartridge? Nebojte sa, toner je taktiež správne označenie.
Avšak nie pre náplne do atramentových tlačiarní, ale do laserových. Rozdiel je v tom, že toner neobsahuje atrament, ale farebný prášok. Ten tvoria rôzne polyméry odolné voči vysokým teplotám.
Práve odolnosť polymérov voči vyššej teplote je dôležitá. Tlač na laserovej tlačiarni totižto funguje tak, že sa tento prášok pod vysokým tlakom prenáša na papier zapečením pri teplotách v rozmedzí 120 až 180 stupňov.
Detailné technické riešenia jednotlivých druhov tlače si nepotrebujete pamätať. Podstatné je, aby ste si pamätali to, pri akej tlačiarni hovoríme o toneroch a pri akej o cartridgoch. Ušetrí vám to komplikácie pri dopĺňaní farby do tej vašej.
Zdroj obrázka:
Autor: Just Life / Shutterstock.com