
Ochrana životného prostredia je aktuálnou témou. Žiaľ, napriek veľkým snahám výsledky ešte zatiaľ nie je vidieť v takej miere, v akej by sme chceli. Výfukové plyny, čierne skládky, ale aj rôzni škodcovia majú vplyv na životné prostredie.
Veľkým problémom v súčasnosti sú aj automobily. Výfukové plyny výrazne znečisťujú životné prostredie a práve preto boli do áut zavádzané DPF filtre, známe aj ako filtre pevných častíc výfukových plynov. DPF filter slúži ako ochrana životného prostredia a preto býva zavádzaná do áut s dieselovými, resp. vznetovými motormi.
Základná charakteristika
Aby sme si vedeli predstaviť ako vlastne DPF funguje, treba vedieť, čo to vlastne je a čo je jeho úlohou. Úlohou tejto súčiastky je filtrovať pevné častice výfukových plynov vznetových a dieselových motorov. Práve touto filtráciou chráni životné prostredie pred týmito pevnými časticami, ktoré však škodia aj nášmu zdraviu. Dostávajú sa do ovzdušia, ktoré dýchame. Práve z tohto dôvodu pribúdalo v posledných rokoch množstvo ľudí, ktorí majú problém s pľúcami a celkovo s dýchaním.
Zavádzanie týchto filtrov ovplyvnili predovšetkým sprísňujúce sa podmienky emisných noriem EURO. Tie sa v poslednom období stále sprísňujú a vyzerá to tak, že sa aj budú sprísňovať.
Ak ale chceme, aby DPF fungoval, nesmie sa podceniť servis DPF.
Pravidelné čistenie
Čistenie, alebo regenerácia DPF sú pre jeho ďalšie používanie nevyhnutné. Odporúčame vám preto dávať si ho čistiť vždy, keď vám to výrobca a predajca DPF filtrov odporučí. Je nutné regenerovať DPF filter vždy po odjazdení určitého množstva kilometrov, a to na špecializovanom mieste.
Keďže DPF filtre zachytávajú pevné častice výfukových plynov, je potrebné toto zariadenie od týchto častíc čistiť, aby to neovplyvnilo jeho výkon a neznefunkčnilo celé auto.
Zdroj obrázka:
Autor: Alraun / Shutterstock.com